Észrevehették a kedves olvasók, hogy nálunk kicsit lassabban telnek a napok itt Ausztráliában. Egy-egy blogbejejegyzésnyi nap között akár hetek is elmúlhatnak. Azonban biztosíthatok mindenkit, hogy ez csak az időeltolódás miatt van, plusz innen mialatt eljut a bejegyzésünk Európába az sem kis idő. De dolgozunk rajta, hogy minél frissebb ropogósabb hírekkel szolgáljunk innen a Déli féltekéről.
Előző bejegyzésünk Darwinban ért véget. Innen veszem át a digitális fonalat és próbálom az események áradatád átadni a kedves olvasóknak.
De először pár szó Cairnsről. Cairns is Queenslandban található, csak úgy mint Darwin. Az évtizedek alatt a kis bányászfaluból igazi nagy kikötő várossá fejlődött. A lakossága 150.000 fő ami Ausztráliában a nagyvárosokat leszámítva nagynak mondható. A turisták egyik kedvenc üdülőhelye, hála a trópusi időjárásnak. Azonban novembertől májusig itt is wet season van, ami azt jelenti , hogy esik rendesen. Ezért választottuk ezt a célt szeptemberben. A trópusi időjárásnak köszönhetően azonban a tengerpartot kicsit máshogy kell elképzelni, mint máshol. Kicsit mocsaras jellegű itt a beach, tele krokikkal és medúzákkal, úgyhogy nem érdemes a parton belemenni a vízbe. Akkor mégis , hogy élvezzük ki a tengerpartot? Két megoldás van. Építettek egy mű tengerpartot rögtön a tengerpart mellett, ez a Lagoon. A vize kicsit hideg, cserébe ingyenes. Olyan mint egy szabad strand otthon, kicsit Balaton feelingje van a büfésor miatt. A másik, hogy beljebb hajózunk, vagy kommpal elmegyünk ez egyik közeli szigetre. Mi mindegyik variációt kipróbáltuk! :)
Első nap ahogy megérkeztünk, kinéztünk a Lagoonba.
|
Lagoon- a mesterséges tengerpart |
Kicsit napoztunk,majd elindultunk, hogy a holnapi kalandokat elintézzük. Később még visszatérünk a Lagoonhoz akkor majd részletesen bemutatom. Másnap egy snorkellingezéssel, búvárkodással összekötött egész napos hajókázásra fizettünk be. Legalább egy órán keresztül, hajóztunk mire kiértünk a Nagy-korallzátonyhoz, amit itt Great Barrier Reef-nak hívnak. A korallzátony az egyetlen élő képződmény ami az űrből is látható. Ez gondolom kicsit politikai csúsztatás, ugyanis a korallok legtöbbje ami alkotja már nem él. A korallzátony, milliárdnyi, kis korallból áll amelyek un. virágállatok, melyek egyedül vagy összekapaszkodva élnek. Az elpusztult korallokra újabbak nőnek, így alakult ki több 1000 év alatt a korallzátony. Azonban érdekesség, hogy nem csupán egyféle korall alkotja hanem többféle, ami a színbeli diverzifikációját adja környezetnek. Ezek a korallok egymással is versenyt futnak a létét, ezért egymásra is telepszenek, ezáltal az alul lévőt megfosztva a napfénytől és egyenesen az örök korall vadászmezőkre küldve azt. Ezeknek a tudatában érkeztünk meg az első merülési pontunkra. Itt egy kis snorkellingezéssel indítottunk. Ahol ki is próbáltuk az előző nap vett vízálló tokot a kamerához. Mivel nem tudok fényképezni, plusz a víz alatt nem láttam a kijelzőt, nagyjából vaktában lövöldöztem a képeket ,bízva a nagy számok törvényében, ezért lettek ilyenek a képek.
|
Dóri snorkelling gear-ben |
|
|
Dóri a vízben |
|
Halak |
|
Korallok |
|
Korall hallal |
|
Korall sok hallal |
Ezután jött egyeseknek a nap fénypontja, a búvárkodás. Dórit hosszas győzködés után rávettem, hogy ő is jöjjön le a kb 20 perces próbamerülésre. Ő szerintem a világ egyik leggyorsabb búvárja lenne, ha ezt a játékot erre játszanák, de nem sajnos. Azonban ne siessünk ennyire előre. A hajó végén kialakított 'búvármerülőhelyen' (igen komolya tengeri szakzsargonnal bírok) vettük fel a 'levegőtartályokat'. Itt egy kis lépcső/létrán kellett lassan leereszkedni a vízben. Előtte még kaptunk egy gyors kis oktatást, azonban mivel izgultunk, plusz Ausztrál akcentussal, maszkkal mondták, továbbá rajtunk is volt minden, nem igazán lettünk elvi mesterei a merülésnek. Ezzel mit sem foglalkozva indultunk meg életünk első búvárkodására. Bár lépcsőfoknyi merülés után érezhető volt a sós víz nyomása ránk. Ez nagyon erős fülfájásban nyilvánult meg. Megoldás képen folyamatosan kellett kifújni az orrunkon a levegőt a nyomás kiegyenlítés miatt. Majd a búvár oktató egy hirtelen mozdulattal kihúzta a számból a szelepet. Ez a fent leadott instrukciók szerint zajlott ami után kiegyenlítődött a nyomás a fejemben. Viszont volt egy kevés víz a számban, amit a szelepet visszakapva nem tudtam mit csináljak. Gondoltam nem nyelem le, inkább lesz ami lesz belefújom a szelepbe, ami később a jó megoldásnak bizonyult.A Tolsztojjal vetekedő részletezésem nem teljesen öncélú azonban. Utánam Dóri következett, aki hasonló tortúrán esett át, viszont a női logika miatt ő úgy gondolta, hogy egyszerűbb letüdőzni a vizet. Hát, nem volt :D A másodpercek töredéke alatt úszott fel a felszínre a nyelő mozdulat után. Az oktató is utána ment, hogy segítsen neki, de akkor már nem sokat ért. Így Dóri világrekordokkal ugyan,de kiesett a búvárkodási futamunkból. Az oktatóval együtt négyen folytattuk a merülést. Szép lassan leértünk a tenger aljára olyan 4-5 m mélyre. Itt már minden 10 cm szintváltásnál érezni lehetett az óriási nyomást, ami ránk nehezült. Ezután egy 20 perces búvárkodás kezdődött ami leírhatatlan volt. Koncentrálni kellett a levegő vételre kifújásra, szint váltásokra, és néha a korallokra ill állatokra is. Mivel nem vagyok a multitasking királya ezért nem mindig ment mindegyik, de valahogy megoldottam. Gyönyörű halakat, és egy teknőst is láttunk.
|
Dóri itt jelzi, hogy OK, lehet arra gondolt ok elég volt... |
|
Pózolj tengeri uborkával |
Ezután újra útnak indultunk és egy távolabbi merülési helyre indultunk. Útközben megebédeltünk, majd egy üvegaljú csónakban néztük meg a közeli faunát és flórát. A következő snorkellingezésnél választhattunk, hogy 20 dollárért egy speciális túrára megyünk egy szakavatott búvárral aki majd érdekes állatokat mutat nekünk. Gondoltuk megéri, ugyanis azt mondta, hogy tudja hol élnek a különböző állatok és egy cápát is ígért! Azért mikor azt mondta, hogy kövessük gondolkodás nélkül utána úsztunk. Azonban ezek a szavak ócska marketingdumák voltak. Sajnos három tengeri uborka és ananászt tudott csak felmutatni. Amikor a cápáról kérdeztük, azt mondta, hogy a homokos vizeket szereti és mi is most olyannál vagyunk, nem érti miért miért nincs itt. Ezután inkább kicsit egyedül indultam a homokos cápa után viszont kevés sikerrel...:S
|
Én és Dávid pózolunk a snorkelling felszerelésben |
|
Cápa helyett marad a gyilkos tengeri uborka |
|
nem baj, úgyis éhes voltam |
|
Cápa utáni kutatás... |
A mások merülés után fáradtan indultunk hazafelé a mesés hostelunkbe. Erről is lesz majd részletesebb bemutató a közeljövőben.
A következő nap a közeli strandod nézzük ,meg, ahol azonban lehetnek, krokik is! Hogy túléljük-e az kiderül a következő részben!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése